zobārste rāda kā pareizi tīrīt zobus

Viss par zobu higiēnu

Profesionāla zobu higiēna ir svarīgs ikdienas zobu kopšanas pasākums. Daudzi cilvēki maldīgi uzskata, ka tai nav nemaz tik liela nozīme. Taču vai tā tiešām ir? Vairāk par profesionālo zobu higiēnu mēs jums pastāstīsim šajā rakstā.

Kāpēc ir nepieciešams higiēnists?

Mājas apstākļos, pat ļoti cītīgi un ilgi tīrot zobus, nav iespējams kārtīgi iztīrīt visas zobu spraugas. Grūti sasniedzamās vietas vienalga paliek neiztīrītas. Rezultātā tur krājas aplikums, kurš laika gaitā mineralizējas un pārvēršas par zobakmeni. Tas kalpo par labvēlīgu vidi dažādām baktērijām un mikroorganismiem, kuri var veicināt mutes dobuma saslimšanas, piemēram, kariesu. Tāpat arī zobakmens laika gaitā var veicināt smaganu iekaisumu un to atkāpšanos. Nereti zobakmens ir arī iemesls zoba nozaudēšanai.

Kā tiek veikta mutes dobuma higiēna?

Ārsts higiēnists ir speciālists, kurš nodarbojas ar profesionālu zobu higiēnu. Parasti tā sastāv no trim etapiem – zobakmens noņemšana, pigmenta noņemšana un speciālo preparātu aplikācija.

Ar speciālu strūklu vai rokas instrumentiem ārsts noņem visu aplikumu un zobakmeni. Nereti šim nolūkam tiek izmantota arī ultraskaņa. Tā atbrīvo smaganas no liekiem aplikumiem.

Pigmenta noņemšanas galvenais uzdevums ir noņemt visu lieku pigmentu, kurš laika gaitā ir uzkrājies uz zobu virsmām. Rezultātā zobi atgriežas pie sava dabīga baltuma.

Speciālo preparātu aplikācijas laikā uz zobiem tiek uzlikts speciāls fluoru saturošs preparāts, kurš ikdienā aizsargās pacienta zobus un mazinās kariesa veidošanos. Preparāts stiprina zobu emalju un pasargā to no bojāšanās.

Arī pēc procedūras labs ārsts higiēnists novērtēs pacienta individuālo mutes dobuma veselības stāvokli un sniegs speciāli piemērotas norādes, kā pareizi ir ikdienā tos kopt un kā izvairīties no to bojāšanās.

Ja pēdējo 6 mēnešu laikā jūs vēl neesat veikuši profesionālu mutes dobuma higiēnu vai jūs esat pamanījis zobakmeni, noteikti meklējiet palīdzību kādā zobārstniecības klīnikā, piemēram, Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības klīnikā.