sieviete grāmatvede

Vai viegli būt grāmatvedim?

Grāmatvedība ir plānveidīga, pilnīga un sistemātiski sakārtota visu saimniecisko operāciju reģistrācija uz attaisnojošu dokumentu pamata. Vai viegli ir strādāt pat grāmatvedi? Manuprāt, uz šo jautājumu katrs cilvēks atbildēs savādāk, jo karam cilvēkam šis darbs šķitīs ar savu grūtuma pakāpi. Manuprāt, grāmatvedim nav būt viegli, jo visu laiku ir „jānoņemas” ar dokumentiem un to saistītām lietām. Šajā esejā rakstīšu par to kādas ir grāmatveža nepieciešamās rakstura īpašības, par to, kur ir jāmācās, lai kļūtu par kvalitatīvu grāmatvedi, un kāds ir grāmatveža tēls sabiedrībā.

Labam grāmatvedim ir jābūt labām rakstura īpašībām. Grāmatvedim ir jābūt, pacietīgam, precīzam, atbildīgam, uzmanīgam, gudram, uzticīgam un, protams, godīgam. Šīs īpašības nepiemīt visiem cilvēkiem, bet cilvēkiem, kuriem tādas piemīt, ir, viennozīmīgi, viegli strādāt par grāmatvedi. Manuprāt, visnozīmīgākās grāmatveža īpašības ir pacietība un precizitāte. Grāmatvedim ir jābūt pacietīgām, jo, piemēram, kad jātaisa bilances, ir jābūt ļoti lielai pacietībai, lai viss būtu pareizi un padarītais darbs nestu augļus. Kā arī grāmatvedim ir jābūt precīzam, jo vienmēr visi dokumenti ir jānodod laikā un nedrīkst kavēt nodošanas datumus. Grāmatvedības darbs viennozīmīgi patiks tādiem cilvēkiem, kuriem piemīt pedantisms un visus izdarīt laicīgi, neko neatstāt uz rītdienu, ja to var izdarīt šodien. Labs veids kā noskaidrot, vai grāmatveža profesija ir īstā – piesakies uz grāmatvedības konsultāciju un aprunājies aci pret aci ar īstu grāmatvedi.

Lai kļūtu par kvalificētu grāmatvedi, ir noteikti, labi jāabsolvē kāda augstskola, kurā māca visu par un ap grāmatvedību. Viskvalificētākos grāmatvežus sagatavo Latvijas Biznesa koledžā. Studiju programma sniedz zināšanas atbilstoši prasībām, kādas izvirza darba devēji. Grāmatvedības pamatus var iegūt arī mācoties Liepājas RTU grāmatvežu filiālē. Lai sekmīgi sāktu mācīties par grāmatvedi kādā augstskolā, noteikti, jau vidusskolā lielāka uzmanība ir jāpievērš, tieši ekonomikai un matemātikai. Manuprāt, šiem priekšmetiem ir jāpievērš lielāka uzmanība, jo iestājoties kādā augstskolā būs vieglāk sākt mācīties, ja zināsi pamatus ekonomikā, un varēsi kaut mazliet orientēties skaitļos.

Grāmatveža tēls mūsu sabiedrībā ir ļoti nozīmīgs. Grāmatveži ir visu uzņēmumu „darba rūķīši”, kas izdara lielāko un grūtāko darbu. Bez šiem grāmatvežiem lielāka daļa uzņēmumu nepastāvētu, vai arī vadītājiem būtu divreiz lielāks pienākums. Dažreiz liekas, ka grāmatveža darbs ir nieks un kas tur grūts visu dienu sēdēt un rakstīt dokumentus, bet neviens jau neaizdomājas cik patiesība tas ir grūti un cik daudz spēka tas prasa. Manuprāt, grāmatveža tēls mūsu sabiebrībā nav pietiekami augsti novērtēts, jo patiesībā cik tas ir grūti un cik novērtējams tas ir, to zina tikai grāmatveži. Pēc manām domām, grāmatveži būtu daudz augstāk jānovērtē, jo bez viņiem mūsu dzīves būtu daudz grūtākas.

Pēc visiem šiem argumentiem, pierādās, ka nebūt grāmatveža darbs nav viegls. Bet, ja cilvēkam šis darbs ļoti patīk un ir piemērots, tad nekas nevar būt par grūtu. Es uzskatu, ka par grāmatvedi var kļūt cilvēks, kuram ļoti patīk un padodas šāda veida darbs, jo bez patikšanas strādāt šis darbs nepadosies un neveiksies.