vīrietis, kas cieš no karpālā kanāla sindroma

Karpālā kanāla ārstēšanas iespējas Latvijā

Ļoti bieži karpālā kanāla sindroms netiek savlaicīgi diagnosticēts, jo simptomi parādās pakāpeniski. No sākuma sāpēm netiek pievērsta īpaša uzmanība, līdz tās kļūst spēcīgas un padara ikdienas kustības diskomfortablas. Ārstējot sindromu nopietnā stadijā, no sāpēm ātri var atbrīvoties ar operācijas palīdzību. Karpālā kanāla sindroms ir viena no visbiežāk sastopamajām problēmām, kas skar tieši plaukstu.

Izplatība

Sievietēm karpālā kanāla sindroms ir izplatīts trīs reizes biežāk nekā vīriešiem. Ziņas, kad karpālā kanāla sindroms pirmo reizi tika aprakstīts, ir 1800. gadu vidū. Pirmā karpālā kanāla operācija tika veikta 19.gs. trīsdesmitajos gados. Mūsdienās šī procedūra ir apstiprināta un ķirurgu atzīta jau vairāk nekā 40 gadus. Kopš 1960. gada karpālā kanāla sindroms ir kļuvis par visbiežāk diagnosticēto kompresijas neiropātiju. Lai gan karpālā kanāla sindroms var skart ikvienu jebkurā vecumā, tas visbiežāk skar cilvēkus no 40 līdz 60 gadiem.

Simptomi

Cilvēki ar izteiktu karpālā kanāla sindroma risku ir tie, kas veic darbības vai darbojas profesijā, kas saistīti ar atkārtotu pirkstu, plaukstu locītavu izmantošanu. Karpālā kanāla sindroms rodas, kad karpālais kanāls plaukstas locītavā tiek nospiests. Tas nospiež vidējo nervu un cīpslas, kas samazina jušanu pirkstos un plaukstā. Galvenās pazīmes ir nejutīgums naktī, tirpšana un sāpes pirkstos, īpaši īkšķos, rādītājpirkstos un vidējos pirkstos. Pasliktināta jušana pirkstu galos. Grūtības izmantot roku nelielām kustībām, piemēram, mazu priekšmetu satveršanai, turot tos rokās, rakstot.

Terapijas iespējas

Karpālā kanāla sindroma operāciju ir iespējams veikt gandrīz ikvienā klīnikā, kur pieejami mikroģirurga pakalpojumi. Eksistē dažādi karpālā kanāla ārstēšanas veidi, piemēram, ārstēšana ar medikamentiem, operācija. Taču gadījumos, ja slimības gaita neuzlabojas, tad tā ir viegli ārstējama ar operācijas palīdzību. Karpālā kanāla operācija nav sāpīga, tā tiek veikta lokālajā anestēzijā. Tā nav sarežģīta un ilgst vidēji mazāk nekā 30 minūtes. Parasti brūce sadzīst divu nedēļu laikā.

“Ādažu privātslimnīcas” speciālisti ir veikuši neskaitāmas karpālā kanāla operācijas. Pacientus iedrošina ārstu darba pieredze, plašās zināšanas un mūsdienīgās medicīnas tehnoloģijas, lai palīdzētu ikvienam atgriezties vai uzsākt pilnvērtīgu dzīvi.