grāmatu plaukts kādā no zvērinātu advokātu birojiem

Kā strādā advokātu biroji?

Vārdu salikums “zvērinātu advokātu birojs” ir tik ļoti dzirdēts un ierasts, taču vai katrs no mums zina, ko tas īsi nozīmē? Vai birojā strādā tikai advokāti? Un ar ko viņi ikdienā nodarbojas? Vai viņi gatavo tikai tieslietas? Noskaidrojam!

Kas strādā advokātu birojā?

Zvērinātu advokātu birojā jeb ZAB, kā jau jebkurā uzņēmumā, strādā standarta atbalsta personāls, taču pamata komandu veido zvērināti advokāti un juristi, kā arī zvērinātu advokātu palīgi, jaunākie juristi un juristu palīgi. Nereti dzirdēts apjukums par to, kurš no šiem ekspertiem ir augstākā līmeņa? Tikko no augstskolas sola nākušie jaunieši birojā parasti kļūst par juristu palīgiem, vēlāk – par jaunākajiem juristiem un galu galā – par juristiem vai pat vecākajiem juristiem. Sarežģītākās lietas un darījumi parasti nonāk zvērinātu advokātu ziņā. Bet ZAB vada partneri.

Kā notiek sadarbība?

Lielākoties biroji strādā vienotā komandā – katrs specializējas savā tēmā, piemēram, darba tiesības, komerctiesības, konkurences jautājumi utt., taču nepieciešamības gadījumā prāti tiek likti kopā, lai nonāktu pie labākajiem risinājumiem.

Arī klienti – parasti ar palīdzības lūgumu vēršas pie biroja administrācijas, bet tālāk jau tiek nolemts, kurš no ekspertiem sniegs savu atbalstu. Ja jautājumi ir pavisam vienkārši un ikdienišķi, visticamāk, pietiks ar jaunākā jurista vai jurista palīga atbalstu, savukārt, ja runa ir par nozīmīgiem un apjomīgiem darījumiem vai augsta līmeņa tiesvedībām, pilnīgi noteikti būs nepieciešams zvērināta advokāta vai pat vairāku ekspertu padoms. Tieši šī ir viena no būtiskām priekšrocībām, izvēloties sadarboties ar biroju, nevis privātu pakalpojumu sniedzēju. Jo birojā vienkopus darbojas vairāki profesionāļi, kuri viens otru atbalsta ne tikai ar padomiem, bet arī praktiskiem darbiem. Bez tam, ņemot vērā, ekspertu specializēšanos, zvērinātu advokātu birojs ir arī laba iespēja vienuviet saņemt dažādu speciālistu atbalstu.

Ko dara advokāti?

Tā kā zvērināti advokāti ir ne tikai ieguvuši maģistra grādu juridiskajās zinībās, bet arī snieguši atbilstošu zvērestu, ievēro kodeksu, atrodas Zvērinātu notāru padomes uzraudzībā, viņu pārziņā ir pašu sarežģītāko juridisko jautājumu risināšana. Piemēram, ja sabiedrībā dzirdam par kādas lielas bankas likvidēšanu, uzņēmumu apvienošanas darījumu, nozīmīgu tiesvedību vai būtiskiem darbinieku konfliktiem, šajā procesā, visticamāk, ir iesaistīts zvērināts advokātu atbalsts.