zobi ēd ēdienu

Kā ēdiens ietekmē Jūsu zobus

Mutes dobumā visu laiku izdalās siekalas, kas pasargā zobus no svarīgu minerālvielu, kalcija zuduma, kas ir veselu un skaistu zobu garants. Lietojot ar kalciju bagātu uzturu mēs rūpējamies gan par saviem kauliem, gan arī par zobiem un žokļa kauliem. Siekalas palīdz atbrīvoties no mikrobiem mutes dobumā, kā arī tās atvieglo ēdienu norīšanu – ar siekalu palīdzību tiek uzsākta ēdiena sagremošana un tālāk turpinās barības uzņemšanas process.

Galvenais zobu un smaganu bojājumu cēlonis ir mīkstais zobu aplikums, kas satur miljoniem baktēriju. Mūsu uzturs daudz satur cukuru, tad aplikumā esošās baktērijas rada pastiprinātu skābes izdalīšanos, kas rada zobu bojāšanos. Ja ilgstoši aplikumu nenotīra, emaljas virsmā rodas balti, krītaini plankumi, kuri vēlāk var pārvērsties par zobu bojājumiem. To visu var novērst tīrot zobus divus reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu, bet būtu vēlams to darīt pēc katras ēdienreizes.

skaisti zobi

Tieši uzturs nosaka, vai zobi bojāsies vai nē un mēs uzturā lietojam daudzus produktus, kas veicina skābes izdalīšanos – maize, āboli, banāni, apelsīni, kūkas ar pildījumu, piena šokolāde u.c.. Šie produkti zobiem ir nekaitīgi, ja rūpīgi ievēro zobu higiēnu. Visi saldumi, kas satur cukuru ir kaitīgi zobiem. Īpaši kaitīgi ir tie, ko ēdam ēdienreižu starplaikos. Dzerot tēju starplaikos, pievienojot šiem dzērieniem pienu un cukura aizstājēju – skābes ietekme uz zobiem nebūs.

Lai smaids būtu skaists var palīdzēt dažādi pārtikas produkti:

  • Zaļā tēja – iedarbojas uz baktērijām, kuras izraisa kariesu un nepatīkamu elpu.
  • Kivi – satur daudz vitamīnu C, kas nodrošina, lai smaganas būtu veselas.
  • Sīpols – iznīcina milzīgu daudzumu dažādu baktēriju mutes dobumā.
  • Šitaki sēnes – kavē baktēriju vairošanās mutes dobumā.

Ļoti svarīgi ir tas, cik reizes dienā mēs ēdam – 3 līdz 4 vai 6 līdz 12 reizes (ja nemitīgi našķojas), jo katru reizi pēc ēšanas skābe uzbrūk zobiem. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecība (https://diennaktszobarstnieciba.lv) rekomendē piedomāt, cik reizes dienā tiek ēsts, jo daudzi produkti, nonākot mutē, rada stipru skābi.

Taču viss iepriekš minētais nenozīmē, ka šos produktus nevajadzētu lietot uzturā. Tieši otrādi, mūsu uzturā jābūt pienam, gaļai, visai dārzeņu un augļu, kā arī maizes un graudaugu kopai.