Zobārstniecības zieds

Zobu kopšana

Personiskās higiēnas sastāvdaļa; regulāra mutes dobuma skalošana un zobu tīrīšana. Parasti tieši zobu veselības stāvoklis rada pirmo priekšstatu par cilvēku. Par spīti dažādām iespējām joprojām galvenās mutes dobuma problēmas ir zobu kariess un smaganu slimības.

Mērķis – novērst barības atlieku un zobu aplikuma uzkrāšanos mutes dobumā. Jāsāk jau no divu gadu vecuma. Pēc katras ēdienreizes mute jāizskalo ar istabas temperatūra ūdeni, kam var pievienot nedaudz vārāmā sāls vai zobu eliksīra (antiseptisku, aromātisku un savelkošu vielu šķīduma ūdenī vai spirtā). Zobstarpas no barības atliekām atbrīvo ar zobu suku. Svarīgi ir izvēlēties lieluma, formas un izliekuma ziņā piemērotu zobu suku, lai ērti varētu piekļūt visām zobu virsmām. Ir dažādi līdzekļi, kas palīdz samazināt zobārsta apmeklējuma biežumu, bet tikai ar nosacījumu, ja tos lieto regulāri.

Obligāts priekšnosacījums zobu veselībai ir to regulāra tīrīšana. Zobi jātīra katru vakaru pirms gulētiešanas un no rīta pēc brokastīm. Kā uzsver speciālisti, tikai regulāra zobu tīrīšana var palīdzēt izvairīties no aplikuma veidošanos. Kā liecina Pasaules veselības organizācijas pētījumi attīstījās valstīs, 60 līdz 90% skolēnu un pieaugušo ir zobu kariess. Tāpat cilvēki bieži slimo ar smaganu iekaisumu un periodontītu. Lai zobus nepārklātu aplikums un uz tiem nerastos plankumi, kas mūsu zobiem like izskatīties tumšākie, tie regulāri jātīra ar atbilstošu zobupastu. 

Tagad var iegādāties zobupastas ar saudzīgu baltinošo iedarbību, kas satur ne tikai visas zobiem nepieciešamās minerālvielas, bet arī dabīgas sastāvdaļas, kas padara gaišāku zobu emalja. Minēto pastu Jūs varat iegādāties kādā no Rīgas zobārstniecībām, piemēram, Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecībā (https://diennaktszobarstnieciba.lv). Lai ilgstošāk saglabātu mirdzošus zobus, uzturā vajadzētu ierobežot tējas, kafijas, sarkanvīna lietošanu. Tumšākas zobu pigmentācijas nogulsnes rada arī regulāra smēķēšana.