Kokneses pilsdrupas Koknese Pilsdrupas, LV-5113, Latvia

Pie Daugavas klīst jaunava, kura meklē savu zaudēto mīlestību

Ir nostāsts, ka Kokneses pilī kādreiz dzīvoja muižnieks, kuram bija viena meita, kura bija ļoti skaista. Meita bija iemīlējusies tēva kalpā un vēlējās to precēt, taču tēvs bija ļoti neapmierināts. Muižnieks meitu ieslodzīja torņa istabā, bet kalpu saslēdza važās un iemeta pils pagrabā. Tēvs lika aizvest kalpu uz Zīles kalnu, kur atradās Rata grāvis, uzsiet uz rata un laist no kalna lejā, lai saraustītu gabalos. Meita to visu noskatījās pa torņa logu un noleca lejā.

Senos laikos Kokneses pils bija viduslaiku Kokneses pilskalnā celta mūra pils pie Pērses ietekas Daugavā. Mūsdienās, kad tika uzcelts Pļaviņu HES, Kokneses pilsdrupas apskalo Daugava.

Kokneses pils tika celta bīskapa Alberta valdīšanas laikā. 18. gs. šo pili ieņēma sakšu karaspēks, kas vēlāk atkāpjoties pili uzspridzināja. Kopš tā laika pils vairs nav apdzīvota un saglabājusies drupu veidā. Kokneses pilsdrupas līdz 1966. gadam atradās kalnā, taču pēc Pļaviņu HES uzcelšanas, tās pamatus appludināja Daugavas un Pērses ūdeņi.

Lai neaizmirstu Kokneses pilsdrupas kādreizējo slavu, šeit notiek teatralizēti uzvedumi, koncerti, naudas kalšana, kāzu ceremonijas viduslaiku un senlatviešu stilā un par tradīciju izveidojušies Sama modināšanas svētki.

Mūsdienās šajā teritorijā ap dienvidu esot redzama skaista jaunava, kas sēž uz akmens un sukā matus. Kad viņai iet klāt, tad viņa pazūd, bet kad no viņas bēg prom, tad jaunava skrien pakaļ, domādama, ka tas esot viņas kalps.

Interesē vairāk?

Kategorijas